“Турция с нашите сънародници с двойно гражданство винаги е контролирала някъде между 30-50 хил. души. Сега тя не припознава в ДПС своя съюзник. В момента ситуацията е малко по-различна. Но съм сигурен, че в Кърджали вотът ще бъде като на предишни избори, няма да се промени много при наличието на нов политически субект в лицето на партията на господин Местан. Едва ли това ще бъде играчът, от когото ще зависи балансът, каза проф. Димитър Йончев.

Турският президент Ердоган е съблазнен от силови изпълнения – да заплашва, да квалифицира. Това е изключително опасно. Доволен съм от реакцията на президента Румен Радев. Отдавна не е имало такава дипломатически издържана, политически твърда реакция.

Главният прокурор Цацаров пък категорично заяви, че законите в страната трябва да се спазват. Напълно съм съгласен с Цацаров, че е много опасно, когато инфилтрират от чужди централи у нас хора, които защитават чужди интереси. Но това не са само имамите. Много емисари има тук – гладки и костюмирани продават евангелия, които нашата църква не признава, правят се фондации и започват да ни обясняват откъде тече водата. Но ако няма правна защита, органите не могат да действат.

Сега голямото предизвикателство е да имаме търпимост и да живеем всички, въпреки че сме различни – заедно. Тези блокади по границата издават стар стил на мислене, съблазън да се хванем за силата. Но точно силата ни погубва в съвременния свят. Грамадният проблем е как да я караме заедно, защото вече не можем да се разделим. Технологиите така ни смесиха, че различни култури и религии, някои от които изобщо не се понасят, трябва да “споделят” един и същи свят, дори една и съща държава, една и съща територия. Иска се мъдрост за тази работа.

Моментът е много нервен в България. Дни преди изборите всичко изглежда драматично. Две седмици след това, нещата ще си влязат в нормалния ритъм. А и поведението на Турция не е ново за България. Нека си спомним Давутоглу какви ги приказваше. Ердоган сега е в някаква по-трескава фаза. И докато големите си решат проблемите, той използва междучасието, че “селото е без кучета”. Но след изборите във Франция, след изборите в Германия и когато се поустановят малко повече руско-американските отношения, неговото място ще бъде малко по-ограничено. Така че Ердоган в момента “лови риба в мътна вода”.

Но безспорно, победата в референдума му е в кърпа вързана, защото той е от тези политици, които могат да броят гласове. За мен е много тъжно да наблюдаваме, че Турция на Ататюрк остава в историята. Може би това е най-тъжното нещо, което се е случвало последните 2 века. Тя беше една “бяла лястовица”, излезе от изостаналия фундаменталистки, ислямски свят, тръгна по пътя на европеизацията...

И след толкова много перипетии, да върнеш часовника назад, наистина е много тъжно. Въпреки, че в историята никога не може да се върне часовника окончателно, но това е крачка назад”, коментира проф. Йончев пред репортер на Дир.бг

Димитър Йончев е завършил Висшето военно училище „Васил Левски“ във Велико Търново през 1967 г. През 1962 – 1990 служи в Българската народна армия. Полковник. Участва в работата на Кръглата маса. Съосновател е на Обединението за социална демокрация в БСП. През 1997 г. напуска БСП и участва в създаването на Българската евролевица.

През периода 1990 – 1994 е депутат. Председател и заместник-председател на Комисията по национална сигурност във Великото Народно събрание и в 36-то Народно събрание.

От 1995 до момента е председател на фондация „Демокрация и сигурност“, а от 2003 г. – и председател на Управителния съвет на сдружение „Балкански форум по сигурността“.

Професор по проблемите на сигурността в Нов Български университет.