Председателят на Тексаското националистическо движение Даниъл Милър, който настоява законодателния орган на щата да постави въпроса за отделяне от Вашингтон за гласуване на щатски референдум, определи шотландския вот на 18 септември като положителен сигнал.

"Щом Шотландия може да го направи, то Тексас също може", каза Милър, цитиран от Ройтерс и БТА.

Според него Тексас, който е водещият американски щат по производство на говеждо и петрол, би бил 12-ата по големина икономика в света, задминавайки Мексико или Испания.

Тексаското националистическо движение се бори за независимост от края на 90-те години на миналия век.

"Независимо дали се стигне до победа или загуба, шотландският референдум служи като източник на вдъхновение и информация за това, което се случва тук, в Тексас", казва лидерът на движението.

Около 20 на сто от гласоподавателите в американския щат посочват, че биха подкрепили отделяне от САЩ заради преизбирането на Барак Обама за президент, а 67% се противопоставят на подобна перспектива, според допитване от януари 2013 година.

Тексас има население около 27 млн. души. В политиката на щата доминират републиканците, като от близо две десетилетие не е печелил демократ, отбелязва Ройтерс.  

Междувременно три анкети показаха, че мненията в Шотландия са разделени на практика по равно.
"За" шотландската независимост се обявяват 48 процента от анкетираните, а 52 процента са "против". Остава и известен дял на гласоподаватели, които все още не са определили позицията си - между 8 и 14 процента сред 4,3-те милиона шотландци с право на глас, като според някои коментатори точно тези хора ще определят съдбата на Шотландия.

АНКЕТА: Трябва ли Шотландия да бъде независима?