На въпрос за възможността да избухне нова война в Европа, руският президент отвърна: "Надявам се, че няма да има, но бихме искали да видим Европа по-често да проявява своята независимост и суверенитет", цитиран от АФП и БТА.

В интервюто, което е било дадено в събота в Санкт Петербург, руският президент критикува ролята, която САЩ играят според него в надпреварата във въоръжаването, но и действията им срещу ФИФА, които според него са недопустими.

Възобновяването на надпреварата във въоръжаването се дължи на САЩ, то започна в деня, когато те едностранно се оттеглиха от договора за балистичните ракети. Този договор беше крайъгълният камък на цялата международна система за сигурност, заяви Путин.

По въпроса за скандала с ФИФА, Путин обвини Вашингтон, че е действал в свой собствен интерес.

"Доколкото ми е известно, САЩ бяха кандидати за домакин на Световното първенство по футбол през 2022 г., а най-близкият им съюзник в Европа Великобритания беше кандидат за 2018 г. Начинът, по който се води тази борба срещу корупцията, ме кара да се запитам дали това не е продължение на борбата за шампионата през 2018 и 2022 г.", заяви Путин.

"В никакъв случай една страна, голяма или малка, не може да се движи по света, да хваща когото си иска и да го хвърля в затворите си", каза Путин.

През май седем високопоставени служители на ФИФА бяха задържани в Цюрих по искане на САЩ, които са започнали съдебна процедура срещу тях за корупция.

Хората като президента на ФИФА Сеп Блатер заслужават Нобеловата награда, заяви руският президент, цитиран от Ройтерс.

"Смятам, че хора като г-н Блатер или ръководителите на големите международни спортни федерации или на Олимпийските игри заслужават специално признание. Ако някой заслужава Нобеловата награда, това са тези хора", заяви Путин, цитиран и от Ройтерс.

Поддържаме баланса на силите

Разговорите за предполагаема военна агресия от страна на Русия се водят от недобросъвестни хора, Руската федерация се стреми към запазване на баланса на силите в света и гарантирането на собствената си сигурност, в частност реагирайки на едностранното оттегляне на САЩ от договора за противоракетната отбрана, каза още Владимир Путин.
 
„Процесът на надпревара във въоръжаването започна с едностранното оттегляне на САЩ от договора за противоракетна отбрана. Защото този договор беше крайъгълен камък на цялата международна система за сигурност. И когато Съединените щати се оттеглиха и започнаха да създават своя собствена система за противоракетна отбрана, като част от тяхната глобална система за стратегическа отбрана, ние веднага заявихме, че ще се принудени да направим съответните стъпки. За да се съхрани стратегическия баланс на силите“, коментира Путин.
 
Руският президент подчерта, че Русия е направила това за да се гарантира собствената си безопасност, „но го правим и заради останалия свят, защото стратегическата сигурност гарантира този баланс на силите“.

Накрая на въпрос за възхода на крайнодесните партии в Европа, някои от лидерите на които подкрепят политиката му, Путин отговори:
 
"По света и в европейските страни се наблюдават трусове в общественото мнение. И това е в посока на увеличаване на защитата на националните интереси."