Лидерът на социалистите Корнелия Нинова представи бюджета на БСП. 

"Това не е алтернатива на числа, а на платформи", поясни лидерът на БСП. 

Бюджетът на столетницата стъпва на тригодишната средносрочна рамка, публикувана през юни.

Представители на БСП  са обиколили страната за един месец, за да чуят и хората и експертите. И техните мнения облякохме в бюджет, каза Нинова. 

Трябва да се изкорени болестта в четири направления - неравенствата, образованието, здравеопазването, регионалните неравенства, подчерта Нинова. 

Нинова подчерта, че искат болниците да не са търговски дружества, а да са регистрирани по закона за лечебните заведения. След като се наливат толкова пари в здравеопазването, а то не работи, значи моделът е сбъркан.

Образованието е вторият приоритет на БСП. Приветстваме увеличаването на парите за образование и заплати за учителите. Предлагаме отпадане на модела парите следват ученика.

Третият акцент в бюджета на БСП са доходите. Бедността се увеличава. Приветстваме увеличаването на минималната пенсия и заплата, но това не решава проблема. Справедливо ли е тези хора да получават по 50 лв. отгоре, а членовете на политически кабинети - 2000 лева?! Затова предлагаме Данък дивидент, който сега е 5%, да стане 10%. През данъчното облагане предлагаме повече пари да останат у хората.

„Предлагаме коренно различна данъчна система и данъчно облагане, резултатът от което ще е необлагаем минимум и прогресивен данък за физическите лица – от това 2 млн. 850 хил. работещи българи ще плащат по-малко данък отколкото досега. Не променяме корпоративния данък на фирмите. Предлагаме да си остане 10%, но предлагаме промяна в данък дивидент“, посочи Нинова.

Според нея не е справедливо един работещ българин да плаща 10% данък върху доходите си, а един българин, който има фирма, не си изплаща заплата, а си я изписва през дивидент от фирмата, да плаща 5% за същите доходи.

„Заставайки на страната на работещите българи, предлагаме увеличението на данък дивидент да стане 10%. Смятаме, че е справедливо и тази данъчна реформа, която предлагаме, може реално да доведе до увеличаване на доходите, които не зависят от благоволението на едно или друго правителство с по 10 или 20 лв, а дават възможност повече средства да останат у хората през данъчното облагане и реформа, което да увеличи потреблението и да даде стимул на икономиката“, заключи Корнелия Нинова.

Експертът Пламен Минев посочи данни, според които 37 пъти е разликата между най-бедни и най-богатите. Той заяви, че остава необлагаем минимум за минималната работна заплата. От там тръгва скалата на подоходното облагане - от минималната до 3300 - 10%, от 3300 до ‎10 000 - 15%, над 10 000 лв. - 20%.

При това дефицитът ще се запазва.

„В нашето предложение за алтернативен бюджет залагаме на по-справедливо разпределение, а не на излишъци, които после, на тъмно, да се преразпределят, на който се прецени. В резултат на предлаганата от нас данъчна политика, очакваме над 1 млрд. лв. да останат у хората, което допълнително ще увеличи потреблението.”, заяви Пламен Минев. Той подчерта, че предложенията на левицата за бюджета няма да доведат до по-висок дефицит.

Според Драгомир Стойнев, корпоративният данък не се променя - остава 10%, това ще позволи детските да бъдат равни на минималната работна заплата, ще се преизчислят всички пенсии.

Той обясни, че повечето средства, които ще влязат в бюджета от предлаганите от левицата мерки, ще позволяват да се помогне за преодоляване на наболели проблеми, като тези в социалната сфера. Като такива мерки в бюджета на БСП, той посочи: на всяка една всяка една българска майка обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 години ще стане равно на минималната работна заплата – от 340 лв. ще скочи на 510 лв.; ще се разшири обхватът и на децата, получаващи помощ в 1 клас, като ще се обхванат  2, 3 и 4 клас; ще  бъдат преизчислени  всички пенсии, отпуснати до 2013г, а не само минималните.  

„Предвидили сме допълнителни средства в национален план за действия по заетостта за помощ на майките на деца с увреждания, които протестираха и на възрастните хора, които имат нужда от асистенти“, каза още той.

Драгомир Стойнев обясни, че за да отпадне статутът на лечебните заведения като търговски дружества, техните задължения трябва да бъдат изчистени.

„Предвиждаме 500 млн. лв. за изчистването на дълговете на всички държавни и общински болници, след което ще им бъде променен статутът и повече няма да бъдат търговски дружества“, обясни социалистът.

В сферата на образованието Стойнев заяви, че БСП е за оставането на делегираните бюджети, но се оказва изцяло от принципа "парите следват ученика" и от публичното финансиране на частните училища.

„Предвиждаме нарастване на учителските заплати с 25 %, но и да стартира процедура за преминаване към система на един учебник по  предмет за всеки клас“, обясни зам.-председателят на ПГ на левицата.

Драгомир Стойнев каза, че четвъртата основна политика в бюджета на БСП е балансираното регионално развитие.

„Не може да чакаме пазарът само да определя къде ще живеят хората и какви заплати ще получават в регионите, предвиждаме в нашия бюджет да се създадат и 2 фонда“, обясни той. По думите му първият ще бъде  фонд „Регионално развитие“ към МРРБ, който ще възлиза на 100 млн. лв. и ще насочва средства единствено и само за Северозападна България и района Странджа – Сакар.

Социалистът подчерта, че тези средства ще бъдат отпускани за изграждане и поддържане на пътна инфраструктура, транспорт, учебни и лечебни заведения.

Другият фонд ще бъде „Индустрия“ към Министерство на икономика, с капитал 100 млн. лв. Фондът ще осигурява държавна подкрепа чрез дялово финансиране и изграждане на нови предприятия, и подпомагане на съществуващи предприятия, които имат затруднения, преимуществено в региони с изостанало икономическо развитие.

„Тези райони стават целенасочена политика. Ако от обезлюдяването ГЕРБ не ги боли, нас ни боли и искаме държавата да влезе във своите функции. Те ще представят поредния счетоводен документ, без политики, без конкретни намерения и действия в определените сфери, които наистина да подобрят живота на хората. Разликата между миналата година и тази- ще бъде само в числата“, заяви Драгомир Стойнев.

ИБ на БСП е одобрилo бюджета. Още в събота материалите по бюджета, които ще бъдат разглеждани на конгреса, са изпратени на делегатите.